Krótka ścieżka leczenia
Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów, którzy niezwłocznie potrzebują skutecznego leczenia, często otrzymują je dopiero po kilkunastu latach.
Chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) nie muszą rezygnować z aktywnego życia. Warunkiem jest wczesna diagnoza i właściwe leczenie, a z tym – zdaniem reumatologów – mimo refundacji nowoczesnych leków biologicznych i celowanych molekularnie jest problem.
Liczy się czas
RZS jest najczęściej występującą reumatyczną chorobą zapalną stawów. Powoduje dotkliwy ból i ogranicza sprawność fizyczną. Towarzyszą jej stałe zmęczenie, obniżony nastrój, stany lękowe, depresja. Na reumatoidalne zapalenie stawów cierpi w Polsce około 380 tys. osób.
Wbrew obiegowej opinii nie jest to przypadłość ludzi starszych. To choroba autoimmunologiczna, która polega na niszczeniu przez układ odpornościowy własnych komórek i tkanek. Nie chodzi więc o zmiany zwyrodnieniowe, pojawiające się wraz z wiekiem, ale patologiczny proces autodestrukcji stawów, który trzeba skutecznie hamować. Na RZS najczęściej zapadają osoby w okresie największej aktywności zawodowej – pomiędzy 30. a 50. rokiem życia.
Eksperci podkreślają, że tylko szybka diagnoza i podjęcie terapii zgodnej z ustalonymi przez specjalistów standardami może zapobiec niepełnosprawności chorych na RZS i wypadnięciu z rynku pracy.
– O tym, czy uda się powstrzymać progresję choroby, decyduje 12 tygodni od pojawienia się pierwszych symptomów. To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta