Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mija czas na zmianę zasad przechowywania akt

19 grudnia 2019 | Kadry i Płace | Patrycja Zawirska Andrzej Orzechowski

Do końca 2019 r. firmy muszą zapewnić odpowiednie warunki przechowywania dokumentacji pracowników, których stosunek pracy ustał przed 1 stycznia br. Jednak za niewywiązanie się z tego obowiązku nie zawsze grozi kara.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe zasady prowadzenia, przechowywania i dysponowania dokumentacją pracowniczą, określone w rozporządzeniu z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (DzU z 2018 r. poz. 2369). Nowe reguły dotyczą m.in. akt osobowych. Wyjątkowo jednak, odnośnie papierowej dokumentacji osób, które przestały być pracownikami przed 1 stycznia 2019 r., minister rodziny, pracy i polityki społecznej wyznaczył firmom dłuższy termin na dostosowanie. Ci pracodawcy mają czas do 31 grudnia 2019 r. Termin ten zbliża się wielkimi krokami. Ale czy jego przekroczenie wiąże się z realnymi sankcjami? Niekoniecznie.

Dodatkowe warunki

Przed wejściem w życie przywołanego rozporządzenia kwestia przetrzymywania dokumentacji pracowniczej nie była szczegółowo regulowana. Kodeks pracy nakazywał tylko, aby dokumenty były przechowywane „w warunkach niegrożących uszkodzeniem lub zniszczeniem". Rozporządzenie z 10 grudnia 2018 r. rozszerzyło ten obowiązek w § 8. Zgodnie z nim,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11538

Wydanie: 11538

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Monitor Biznesu + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament