Matematyka piękna jak muzyka
Wszechświat gra z nami w grę opartą na regułach matematycznych. Jest to dla mnie źródło niekończącego się zadziwienia – mówi dr inż. Tomasz Miller, fizyk matematyczny.
Czym zajmuje się fizyk matematyczny?
Fizyk matematyczny to – wbrew nazwie – matematyk, który zajmuje się takimi strukturami matematycznymi, które potencjalnie mogą, choć niekonieczne muszą, mieć zastosowanie w fizyce teoretycznej.
Muzyk, czytając nuty, słyszy muzykę. Co pan widzi, patrząc na zapis matematyczny?
Podobno matematycy dzielą się na co najmniej dwa typy: tacy, którzy pod powierzchnią symboli „widzą" struktury pod postacią obrazów (w bardzo uogólnionym sensie), i tacy, dla których układ symboli to swego rodzaju maszynka, pełna przekładni i trybików, na której można wykonywać różne operacje. Ja sam zaliczam się chyba bardziej do tej pierwszej grupy. Zapis matematyczny opowiada mi jakąś historię, trochę właśnie jak utwór muzyczny.
W książce Sabine Hossenfelder „Zagubieni w matematyce. Fizyka w pułapce piękna", którą pan przetłumaczył, autorka przytacza pytanie Eugene Wignera: Dlaczego w ogóle możemy opisywać świat matematycznie?
Dlaczego praca fizyka matematycznego w ogóle ma sens? To jest bardzo trudne pytanie i nie ma na nie satysfakcjonującej odpowiedzi. Wciąż aktualny jest esej Wignera, w którym on też napisał, że matematyczność przyrody, czy też ta „niesamowita stosowalność matematyki w naukach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta