Kiedy podzielona płatność jest obowiązkowa
VAT | Nabywca towarów wrażliwych odpowiada za zobowiązania podatkowe sprzedawcy, jeśli transakcja nie podlegała MPP. Paweł Szmańkowski doradca podatkowy, RSM Poland
1 listopada 2019 r. weszły w życie przepisy wprowadzające obowiązkowe stosowanie mechanizmu podzielonej płatności (split payment, MPP) w wybranych branżach. Zmieniły się również reguły solidarnej odpowiedzialności nabywcy tzw. towarów wrażliwych z podmiotem dokonującym ich dostawy za ewentualne zaległości podatkowe w VAT.
Koniec dobrowolności
Istotą MPP jest zapłata za towar lub usługę na dwa oddzielne rachunki bankowe. Kwota netto wpłacana jest na rachunek rozliczeniowy, a kwota podatku od towarów i usług na specjalny rachunek VAT utworzony automatycznie przez bank do obsługi danego rachunku rozliczeniowego (analogicznie sytuacja prezentuje się w przypadku rachunków prowadzonych przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo kredytowe SKOK). Obowiązkowy MPP dotyczy transakcji realizowanych pomiędzy podatnikami (B2B), jeśli przedmiotem tych transakcji są dostawy towarów lub świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT (towarów i usług wrażliwych) oraz wyłącznie w przypadku, gdy kwota należności ogółem wskazana na fakturze przekroczy 15 tys. zł (brutto).
Obowiązki stron
Sprzedawca (podatnik), wystawiając fakturę obejmującą dokonaną na rzecz podatnika dostawę towarów lub świadczenie usług wrażliwych, w której kwota należności ogółem przekracza 15 tys. zł (brutto), jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta