Tylko 7 niedziel bez zakazu handlu
Od stycznia 2020 r. zakaz handlu osiągnie ostateczny kształt. Ma to wpływ na organizację pracy w placówkach, które będą mogły sprzedawać jedynie przez 7 z 52 przyszłorocznych niedziel.
Jak pracodawcy placówek handlowych, usługowych, sklepów internetowych mają się przygotować do tej nowej sytuacji? Na pytania dotyczące zakazu handlu w niedziele i święta w 2020 r. odpowiada adwokat Piotr Wojciechowski.
- Od stycznia 2020 r. zakaz handlu w niedziele i święta będzie bardziej restrykcyjny niż obecnie. Czy i jak pracodawcy w placówkach handlowych, usługowych muszą się do tego przygotować?
Od Nowego Roku ustawa z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 466; dalej: ustawa o ograniczeniu handlu) zamyka okres przejściowy, który przygotowuje handel w Polsce do całkowitego zakazu działalności. Obowiązuje on od dwóch lat, a liczba pracujących niedziel konsekwentnie się zmniejszała.
Ustawa zostawia jednak pewną furtkę. Zakaz nie będzie obowiązywał w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, niedzielę bezpośrednio przed pierwszym dniem Wielkiej Nocy oraz w ostatnią niedzielę, która przypada w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. Jeżeli w niedzielę wypadnie święto, zakaz będzie obowiązywał. W 2020 r. takich handlowych niedziel będzie więc tylko 7.
- Kogo dotyczy ta ustawa i czym jest „placówka handlowa" w jej rozumieniu?
Ustawę stosujemy do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta