Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lojalność konieczna do końca umowy

02 stycznia 2020 | Kadry i Płace | Łukasz Kuczkowski

Na pracowniku zwolnionym z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia nadal ciążą inne obowiązki wynikające ze stosunku pracy, w tym nakaz dbania o dobro pracodawcy.

Luksemburski sąd uznał niedawno, że zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia jest równoznaczne ze zwolnieniem go z zakazu konkurencji wynikającego z obowiązku lojalności wobec pracodawcy. W konsekwencji już w okresie wypowiedzenia pracownik może podejmować zatrudnienie u konkurencji, pomimo formalnego obowiązywania dotychczasowej umowy o pracę (sprawa CAL-2018-00249).

Ten wyrok jest intrygujący, zważywszy na analogiczny przepis art. 362 polskiego kodeksu pracy, który również przewiduje możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Co zatem obejmuje takie zwolnienie na gruncie polskiego prawa?

Świadczenie pracy...

Zgodnie z art. 362 kodeksu pracy w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. Pracownik zachowuje przy tym prawo do wynagrodzenia obliczanego analogicznie jak wynagrodzenie urlopowe. Pomimo zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, sam stosunek pracy nadal istnieje do upływu okresu wypowiedzenia.

Już sama interpretacja językowa tego przepisu wskazuje, że zwolnienie obejmuje jedynie świadczenie pracy. Jest to niewątpliwie jeden z podstawowych i najważniejszych (jeśli nie najważniejszy, zważywszy na ekwiwalentność tego obowiązku w odniesieniu do wypłacanego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11547

Wydanie: 11547

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament