Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba bardziej się przyłożyć do wniosków dowodowych

02 stycznia 2020 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Stronom postawiono większe wymagania odnośnie wskazywania faktów na poparcie własnych twierdzeń i kwestionowania faktów, na których swoje twierdzenia opiera przeciwnik.

Niefrasobliwość w tym względzie i opieranie się na starych przyzwyczajeniach – także przy formułowaniu wniosków dowodowych – może się skończyć przegraną.

Sędzia wypowie się przed wyrokiem...

Zacznijmy od tego, że nie zmieniły się podstawowe zasady dowodzenia. Pracodawca występując z roszczeniem przeciwko pracownikowi lub oponując jego żądaniom, ma obowiązek przedstawić fakty i dowody na ich poparcie. W dalszym ciągu – a po zmianach przepisów nawet bardziej – nie można liczyć na to, że sąd wyręczy strony i dopuści dowód z urzędu.

Obowiązek przedstawienia dowodu na okoliczność faktu, z którego pracodawca wywodzi skutki prawne, zawsze obciąża jego. Gdy jest powodem, musi przedstawić fakty potwierdzające zasadność swojego roszczenia, a gdy jest pozwanym – fakty kwestionujące twierdzenia pracownika.

Sąd w dalszym ciągu nie może pomagać żadnej ze stron w przedstawianiu twierdzeń i dowodów. W zakresie komunikacji sądu ze stronami na temat przeprowadzanych dowodów z pewnością będą zachodziły stopniowe zmiany. Pisaliśmy o tym, omawiając zasady wyłączenia sędziego oraz organizację postępowania.

Sędzia może teraz wprost mówić stronom o prawdopodobnym wyniku sprawy w świetle wskazanych faktów oraz przeprowadzonych dotychczas dowodów. Wypowiedzi te będą zatem dotyczyły postępowania dowodowego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11547

Wydanie: 11547

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament