Unia personalna w zarządach spółek może być zagrożeniem dla restrukturyzacji
Stosunek dominacji bądź zależności pomiędzy spółkami zaangażowanymi w proces przekształcenia, występuje często z powodu unii personalnej w strukturze ich zarządów. Może to wpłynąć negatywnie na ważność transakcji zbycia udziałów i stanowić zagrożenie dla procesu restrukturyzacji.
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ciągłą potrzebą podejmowania szeregu decyzji o charakterze biznesowym, w tym związanych z wyborem najbardziej optymalnej formy prawnej pod względem funkcjonalnym i podatkowym. Celem jest zwiększenie poziomu generowanego zysku i możliwie najdalej idąca likwidacja zagrożeń związanych z widmem ewentualnej niewypłacalności. Z tego względu przedsiębiorcy często decydują się na przekształcenie prowadzonej działalności gospodarczej do formy prawnej dającej większe możliwości uniknięcia tych ryzyk. Trzeba jednak pamiętać, że na drodze do skutecznego przekształcenia mogą stanąć kwestie, z których wagi niewiele osób zdaje sobie sprawę.
Korzyści z przekształcenia w sp.k.
Przepisy Kodeksu spółek handlowych dopuszczają możliwość przekształcenia spółek osobowych i kapitałowych w inną formę spółki handlowej, w tym przekształcenie sp. z z o.o. w sp.k. Przekształcenie wiąże się, co do zasady, z sukcesją uniwersalną praw i obowiązków na gruncie cywilistycznym, administracyjnym oraz podatkowym. Spółka przekształcona pozostaje zatem podmiotem praw i obowiązków, które przysługiwały spółce przekształcanej. Zaletą wybrania spółki komandytowej jako docelowej formy prowadzenia działalności gospodarczej jest to, że łączy ona w sobie zarówno cechy spółki osobowej, jak i kapitałowej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta