Żywność musi teraz drożeć
Ceny większości surowców rolnych wzrosną w ciągu kwartału. Światowy indeks cen żywności jest najwyższy od pięciu lat.
Prognozy analityków rynków rolnych w rankingu prowadzonym od ponad dwóch lat przez „Rzeczpospolitą" zapowiadają kontynuację wzrostów cen żywności. Ich zdaniem winna jest głównie sezonowość, z czym jednak nie wszyscy eksperci się zgadzają. Zapowiedzi rosnących cen pszenicy czy mięsa kontynuują dotychczasowy trend podwyżek – globalny indeks cen żywności Światowej Organizacji Żywności jest najwyższy od pięciu lat.
Jak nie ASF, to ptasia grypa
Analitycy rynków rolnych z banku Santander, PKO BP, Credit Agricole, ING oraz BNP Paribas już od ponad dwóch lat przesyłają co miesiąc prognozy, jak ich zdaniem będą się kształtowały ceny podstawowych surowców rolnych. Tym razem w prognozach przeważają wzrosty.
I tak, według średniej prognoz, wobec cen z listopada 2019, na koniec marca 2020 r. najmocniej wzrosną ceny zbóż i rzepaku. Kukurydza w skupach podrożeje o 13,6 proc., pszenica o 3,9 proc., zaś rzepak o 4,9 proc. W górę ruszył także cukier, którego ceny wzrosną o 3,7...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta