Ważny jest termin i określone dane
Zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych dokonuje osoba uprawniona do reprezentacji spółki. Składane jest ono w formie dokumentu elektronicznego zgodnie ze wzorem udostępnionym przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych za pośrednictwem strony internetowej i jest ono bezpłatne. Dorota Fedko radca prawny Kancelaria Radców Prawnych M. Woziński A. Kulisz spółka partnerska
Od 13 października 2019 r. rozpoczął funkcjonowanie Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) prowadzony przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Obowiązek dokonania zgłoszenia beneficjentów spoczywa na spółkach, warto zatem wiedzieć, w jaki sposób wywiązać się z obowiązku nałożonego przez ustawodawcę.
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych jest systemem teleinformatycznym. W rejestrze gromadzone są dane beneficjentów rzeczywistych spółek jawnych, komandytowych, komandytowo-akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością, prostych spółek akcyjnych (od 1 marca 2020 r.), akcyjnych, z wyjątkiem spółek publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (DzU z 2019 r., poz. 623). Wskazane wyżej podmioty mają obowiązek zgłosić informacje o beneficjentach rzeczywistych do rejestru, a także dokonywać ich aktualizacji.
Istotny jest czas
Termin zgłoszenia zależny jest od dnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta