Praca zdalna bez problemów
Strony powinny uzgodnić kwestie dotyczące bezpieczeństwa wykonywania pracy w domu. Problem z kontrolą czasu pracy można natomiast rozwiązać stosując system zadaniowy.
Miejsce pracy to jeden z elementów umowy o pracę. Jednak – jak wskazał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 30 maja 2017 r. (I PK 171/16) – pojęcie to w kodeksie pracy nie zostało zdefiniowane. Należy je odróżnić od miejsca wypełniania obowiązków przez pracownika, którym jest każde miejsce wskazane przez pracodawcę w granicach jego uprawnień kierowniczych. To miejsce może być określane w sposób zmienny, a pracodawca może zezwolić, aby pracownik wykonywał pracę również w miejscu swojego zamieszkania.
Świadczenie pracy poza zakładem pracy może przybierać różne formy. Praca zdalna może się odbywać na podstawie przepisów kodeksu pracy dotyczących telepracy, która została uregulowana w art. 675 – 6717, lub w sposób mniej sformalizowany, określany potocznie jako praca w domu (ang. home office) czy praca zdalna. Ta druga forma, która cieszy się rosnącą popularnością wśród pracowników i pracodawców, budzi jednak kontrowersje prawne z uwagi na brak uregulowań w k.p. Inny jest również zakres obowiązków pracodawcy i pracownika związanych z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w obu tych przypadkach.
Regularna telepraca
Zgodnie z art. 675 k.p. telepraca polega na regularnym wykonywaniu pracy poza zakładem pracy, z wykorzystaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta