Polska kolej 2030, 2050
Istnieje pilna potrzeba aktualizacji strategii transportowej kraju w horyzoncie 2030 i 2050 roku. Krzysztof Niemiec, Wiceprezes Zarządu, Track Tec SA
Cele kolei polskiej na lata 2030 i 2050 definiują źródła środków finansowych. To unijny fundusz spójności.
W przypadku kolei są to środki z programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko" oraz z funduszu Łącząc Europę /POIiS, CEF/, tylko w II perspektywie 2014–2020 w wysokości 57,8 mld zł, wsparte środkami budżetowymi.
Jakie cele dla polskiej kolei
Spójność i łączenie z kolejową Europą można osiągnąć w różnym zakresie. Możemy wyznaczyć sobie cel: średnia europejska, poziom kolei w Austrii czy wyżej. Jednak wielkość środków finansowych, jakie od lat mamy do wykorzystania na kolej, budzi w nas aspiracje, ale i zobowiązuje do gry o najwyższe cele.
Jakie zatem one są? To powinno wynikać ze strategii, w naszym przypadku ze strategii zrównoważonego rozwoju transportu /SZRT/ z września 2019 r.
Jest też inny, istotny wymóg pokazujący przyszłą rolę kolei. To europejski zielony ład, zawarty w unijnym komunikacie z 11 grudnia 2019 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt strategii,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta