Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezpieczna jazda, niższa składka

27 lutego 2020 | Moje pieniądze
Różnica w cenach OC o takim samym zakresie ochrony u różnych ubezpieczycieli potrafi sięgnąć nawet kilkuset złotych
źródło: AdobeStock
Różnica w cenach OC o takim samym zakresie ochrony u różnych ubezpieczycieli potrafi sięgnąć nawet kilkuset złotych
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Zakłady ubezpieczeń ERGO Hestia, Proama i Generali oferują najtańsze polisy OC dla kierowców. Anna Ogonowska-Rejer

Najwięcej za ubezpieczenie komunikacyjne OC zapłacimy we Wrocławiu i Gdańsku, a najmniej w Lublinie i Białymstoku – wynika z zestawienia przygotowanego przez multiagencję Superpolisa Ubezpieczenia. Najdroższe polisy OC oferuje obecnie Aviva i Gothaer. W ubezpieczeniu OC ciągle najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość składki. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych, a zakres wszędzie jest taki sam, gdyż określa go ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Polityka cenowa

Przy ustalaniu ceny polisy każde z towarzystw stosuje własną politykę cenową. Jest jednak część danych, która w największym stopniu wpływa na cenę polisy. Są to: historia ubezpieczenia, profil kierowcy oraz lokalizacja.

– Dla ceny OC ważne są przede wszystkim wielkość miasta oraz wiek, szkodowość i status rodzinny kierowcy – twierdzi Jakub Nowiński, członek zarządu w multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia. Zawsze chodzi tu o stopień ryzyka, jakie wiąże się dla ubezpieczyciela ze sprzedaną polisą. Przykładowo, im większe miasto, tym większy ruch samochodowy, a co za tym idzie – większe prawdopodobieństwo spowodowania wypadku lub kolizji. Im starszy i bardziej ustatkowany kierowca, tym większe – w teorii – prawdopodobieństwo, że będzie jeździł ostrożnie. Z kolei im niższy jest wiek kierowcy, tym – zgodnie ze statystykami – większe ryzyko, że spowoduje on...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11594

Wydanie: 11594

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Monitor Biznesu + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament