Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciężar wykazania bezskuteczności egzekucji

17 kwietnia 2020 | Biznes | Aleksandra Prill

Przesłanką solidarnej odpowiedzialności członka zarządu za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, unormowanej w art. 299 Kodeksu spółek handlowych, jest bezskuteczność uprzednio prowadzonej egzekucji względem tej spółki. Konieczność wykazania bezskuteczności egzekucji spoczywa na wierzycielu. Bezskuteczność egzekucji może zostać wykazana za pomocą każdego dowodu, a nie tylko w formie postanowienia organu egzekucyjnego umarzającego postępowanie obejmujące egzekucję skierowaną do całego majątku spółki.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu IV CSK 583/18 z 19 czerwca 2019 r.

Skarżący, członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: sp. z o.o.), wniósł o przyjęcie do rozpoznania skargi kasacyjnej. Powołał się na potrzebę wykładni art. 366 i art. 365 Kodeksu postępowania cywilnego w związku z art. 45 ust. 1 Konstytucji RP, w zakresie możliwości przyjęcia rozszerzonej prawomocności materialnej orzeczenia wydanego względem spółki z o.o. w procesie przeciwko członkom jej zarządu opartym o art. 299 § 1 Kodeksu spółek handlowych.

Oparcie wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania na przesłance w postaci potrzeby wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów wymaga wykazania, że określony przepis prawa, mimo iż budzi poważne wątpliwości, nie doczekał się wykładni albo, że niejednolita wykładnia wywołuje wyraźnie wskazane przez skarżącego rozbieżności w orzecznictwie w odniesieniu do identycznych lub podobnych stanów faktycznych, które należy przytoczyć.

Sąd Najwyższy wskazał, że we wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania, skarżący nie wykazał powołanej przyczyny kasacyjnej. Artykuł 299 K.s.h. był wielokrotnie przedmiotem interpretacji ze strony SN. Orzecznictwo prezentuje pogląd, że w procesie, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11636

Wydanie: 11636

Spis treści

Reklama

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament