Płynąc w sztormie
Co teoria strategii podpowiada przedsiębiorcom w kryzysie – pisze znany specjalista zarządzania strategicznego
Teoria strategii zajmuje się kryzysami regularnie, bo są z nami obecne stale. Pytanie, jakie zadają sobie badacze, jest proste: jak firmy powinny żeglować, gdy zwykłe reguły gry przestają obowiązywać? A to właśnie sytuacja większości firm w Polsce. Nikt ani pracowników, ani menedżerów nie przygotował do zarządzania w takiej sytuacji, ale teoria ma pewne rekomendacje.
Po pierwsze, zgodnie z badaniami w czasie kryzysu ważne dla dobrostanu firm jest otoczenie instytucjonalne, w którym działają. Gdy wali się gospodarka, kluczowe znaczenie dla ich przetrwania ma stabilność i sposób działania głównych struktur państwa.
W dojrzałych demokracjach w czasie kryzysu otoczenie instytucjonalne chroni i wspomaga firmy, sprawnie i transparentnie reguluje działanie rynków produktów, usług pracy, pieniądza. Administracja jest życzliwa, działa jednoznacznie, rozstrzygnięcia prawne są nieprzypadkowe i szybkie. W kryzysie wszystkie te cechy dojrzałych systemów ulegają wzmocnieniu, bo państwo musi przejąć część funkcji rynku, uspokoić system społeczny i ekonomiczny. Struktury instytucjonalne działają jak stabilizatory zmniejszające ogólną niepewność i pozwalające menedżerom skoncentrować się na walce o przetrwanie na rynku.
Problem mają niedojrzałe otoczenia instytucjonalne. Jeśli rządzą tam kaprysy i konflikty polityków, system regulacji jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta