Wysokie marże deweloperów
Wygląda na to, że wzrost cen mieszkań z nawiązką zrekompensował firmom wyższe koszty wykonawstwa.
W 2019 r. średnia marża brutto ze sprzedaży notowanych na rynku kapitałowym deweloperów wyniosła 25,5 proc., czyli porównywalnie z latami 2017 i 2018 r. Pod lupę wzięliśmy 15 spółek, które opublikowały sprawozdania finansowe. Większość analizowanych deweloperów poprawiła rentowność.
Uwagę zwraca, że przybywa firm, które zdołały wypracować marże powyżej 30 proc. W 2019 r. takich graczy było już pięciu, podczas gdy dwa lata temu – tylko dwóch.
Stawkę tradycyjnie otwiera Lokum Deweloper, dla którego 30-proc. marża to chleb powszedni. Spółka specjalizuje się w mieszkaniach o podwyższonym standardzie we Wrocławiu. Od lat wysoki poziom trzyma także trójmiejskie Inpro.
Ale także masowi deweloperzy o ogólnopolskim zasięgu potrafią uzyskiwać ponadprzeciętne wyniki. To, że są masowi, nie znaczy wcale, że produkują tanie lokale z segmentu popularnego. Drugi rok z rzędu marżę powyżej 30 proc. notuje Develia – spółka od lat z roku na rok księguje coraz wyższe marże. Podobnie Dom Development, który pułap przebił w 2019 r.
Do elitarnego grona wszedł też Archicom, którego marże wahają się z roku na rok.
Z kolei mocny spadek zanotował Unidevelopment, który błyszczał w 2018 r. Wtedy nastąpiła jednak kumulacja wysokomarżowych projektów. W 2019 r. struktura była już bliżej rynkowej przeciętnej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta