Pracownicy nie dostaną ulgi w składkach
Zwolnienie z ZUS dla firm do 49 osób stanowi korzyść wyłącznie dla biznesu, mimo że część składek jest potrącana z wynagrodzenia zatrudnionych.
„Rzeczpospolita" wystąpiła do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o interpretację art. 31zo tarczy antykryzysowej przewidującego prawo do ulgi w składkach ZUS za marzec, kwiecień i maj. Obecnie z ulgi mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed 1 lutego i na 29 lutego zgłaszali do ubezpieczeń społecznych nie więcej niż dziewięć osób. Już niebawem mają z niej skorzystać także przedsiębiorcy zgłaszający do ubezpieczeń do 49 osób. Łącznie nowe rozwiązania obejmą kilka milionów pracowników zatrudnionych w około 700 tys. przedsiębiorstw. Biznes zaoszczędzi na uldze około 30 mld zł.
Problem polega na tym, że część składek, jakie przedsiębiorcy zaoszczędzą, jest potrącana z wynagrodzenia pracowników. Związki zawodowe pytają więc, czy zwolnienie z obowiązku zapłaty składek nie powinno doprowadzić do zwiększenia wynagrodzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta