Nie jestem fanem „Gry tajemnic”
Podobał mi się polski film „Sekret Enigmy" z 1979 r., ponieważ w procesie jego tworzenia uczestniczył Marian Rejewski – mówi sir Dermot Turing, bratanek Alana Turinga oraz autor książki „XYZ. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy". ZOFIA BRZEZIŃSKA
W ubiegłym roku pańska książka, zatytułowana „XYZ. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy", trafiła do polskich czytelników. Jak brzmi najważniejsze przesłanie, które chciałby im pan przekazać?
Cóż, muszę przyznać, że moja książka powstała przede wszystkim z myślą o brytyjskich czytelnikach, ponieważ na temat Enigmy posiadają oni znacznie uboższą wiedzę niż Polacy. Jestem pewny, że gdybym przyjechał tutaj z zamiarem pouczania i edukowania Polaków, okazałbym arogancję. Nie był to więc mój cel. Niemniej jednak historia Enigmy pozostaje fascynująca dla wszystkich Europejczyków, bez względu na kraj ich pochodzenia. Tym bardziej że jest to przede wszystkim niezwykła opowieść o związanych z nią ludziach – i to może nawet w większym wymiarze niż o maszynach, co czyni ją uniwersalną. Dlatego też tak znaczną część mojej książki poświęciłem właśnie ludziom.
Wielokrotnie sugerował pan, że wkład polskich naukowców w rozwiązanie zagadki Enigmy jest często niedoceniany przez Brytyjczyków. Czy myśli pan, że jest szansa, aby ten stan rzeczy uległ zmianie? Czy badaczom uda się przywrócić Polakom należne miejsce w historii?
Na pewno nie wynika to z jakiejś ukrytej niechęci moich rodaków do Polaków. Brytyjczycy mają tendencję do koncentrowania się przede wszystkim na własnych bohaterach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta