Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma, która się spóźni, nie naprawi błędu

22 kwietnia 2020 | Orzecznictwo | Aleksandra Tarka

Termin dwóch miesięcy na złożenie wniosku o przekształcenie, zmianę zgłoszenia wynalazku w zgłoszenie wzoru użytkowego ma charakter materialny.

Polskie przepisy są pełne terminów, od których zależy skorzystanie z ulg, zwolnień, uprawnień i przywilejów. Wiele z nich w określonych sytuacjach można przywrócić czy przedłużyć. Ale mnóstwo jest takich, których przywrócić nie można, a za spóźnienie ustawodawca wystawia słony rachunek. Regulacje nie zawsze są jednak jasne i powstają spory o to, jaki charakter ma dany termin. W wielu przypadkach ostatecznie o tym, czy termin jest procesowy, czyli przywracalny, czy materialny, którego „uratować" się nie da, muszą decydować sądy, w tym administracyjne. Jeden z nich w sprawie dotyczącej własności przemysłowej przesądził niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

W sprawie chodziło o odmowę zawieszenia biegu przedawnienia do złożenia wniosku o udzielenie prawa ochronnego na wzór użytkowy. Problemy spółki zaczęły się po tym, jak w lutym 2015 r. urząd patentowy odmówił...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11640

Wydanie: 11640

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament