Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest czy nie ma VAT przy cesji wierzytelności

22 kwietnia 2020 | Orzecznictwo | Jakub Ziętek

Transakcja sprzedaży „trudnych" wierzytelności nie podlega opodatkowaniu – uznał w jednym z wyroków Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W czasach epidemii Covid-19, spowodowanej wirusem SARS-CoV-2, narażone jest nie tylko nasze zdrowie, ale również zagrożona jest cała gospodarka. W związku z tym w najbliższym czasie możemy spodziewać się zmniejszenia płynności przedsiębiorstw, które nie będą mogły realizować swoich zobowiązań. Warto więc przypomnieć sobie orzeczenie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-93/10 (GFKL).

TSUE w wyroku C-93/10 (GFKL) stwierdził, że podmiot, który na własne ryzyko nabywa trudne wierzytelności po cenie niższej od ich wartości nominalnej, nie świadczy odpłatnej usługi, gdyż o ile może być mowa o świadczeniu usługi polegającej na uwolnieniu od konieczności dochodzenia wierzytelności, o tyle nie może być mowy o bezpośrednim wynagrodzeniu za tę usługę, w przypadku gdy różnica w cenie odzwierciedla rzeczywistą ekonomiczną wartość tych wierzytelności.

Jednak zwłaszcza dziś warto powrócić do szczegółów dotyczących tego wyroku i jego implikacji dla obrotu wierzytelnościami.

W omawianym wyroku niemiecka spółka GFKL nabyła od jednego z banków, zabezpieczone hipoteką, wymagalne wierzytelności z tytułu wypowiedzianych umów kredytowych.

Umowa sprzedaży przewidywała między innymi, że GFKL przejął pełne prawa z tytułu wierzytelności i ich zabezpieczenia będące przedmiotem umowy w swoim imieniu i na swoje ryzyko oraz że wykluczona...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11640

Wydanie: 11640

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament