Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kredyt to umowa o określonym charakterze

22 kwietnia 2020 | Orzecznictwo | Arkadiusz Turczyn

Arkadiusz Turczyn Wypowiedzenie umowy kredytu przez bank w wyniku jej naruszenia przez kredytobiorcę, m.in. poprzez zaniechanie lub nieterminowe dokonywanie spłaty kredytu, ma charakter sankcyjny.

W obliczu aktualnej intensywnej dyskusji dotyczącej kredytów walutowych, relacji konsumentów lub ewentualnie małych podmiotów gospodarczych z bankami, potencjalnych klauzul abuzywnych w umowach kredytowych, złożonych rozwiązań zawartych w tych umowach, sposobu ich przedstawiania klientom, a także możliwości wyjścia z sytuacji mających za podstawę takie rozwiązania, koniecznym jawi się przypomnienie istoty kredytu, udzielanego przez podmiot gospodarczy, a nie przecież przez instytucję charytatywną, jednakże w ramach dostępnych prawnie granic swobody kontraktowej.

Przekazanie kwoty

Jak stanowi art. 69 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 2357 ze zm.) przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu. Umowa precyzuje zatem obowiązki nie tylko jednej ze stron tej umowy, ale zarówno banku, jak też kredytobiorcy. Dla porządku należy także przypomnieć, że warunki umowne rozwinięte zostały w dalszych częściach tego przepisu i zgodnie z ust. 2 powyższego artykułu umowa kredytu powinna być zawarta na piśmie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11640

Wydanie: 11640

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament