Fiskus źle ocenił konsekwencje przy tzw. odzyskach
W przypadku likwidacji w pełni umorzonych środków trwałych i odzyskania ich elementów, po stronie podatnika powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń.
Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która wystąpiła o interpretację przepisów o CIT. A chodziło m.in. o to czy wartość odzyskanych części pochodzących z likwidacji w pełni umorzonych środków trwałych, które następnie zostaną wykorzystane do budowy nowego środka trwałego, powinny zostać rozpoznane jako przychód z nieodpłatnego świadczenia.
Podatniczka wyjaśniła, że prowadzi działalność w zakresie wydobycia złóż żwiru i piasku oraz innych surowców mineralnych. Zamierza dokonać likwidacji w pełni umorzonych środków trwałych, wykorzystywanych dotychczas do prowadzenia działalności gospodarczej. Wskutek tego planuje odzyskać i zachować poszczególne elementy środków trwałych (odzyski), które chce wykorzystać przy budowie nowego środka trwałego (lub nowych środków trwałych - w zależności od skali i rodzaju odzyskanych elementów).
Sama uważała, że wartość odzysków, które zostaną wykorzystane przy wytworzeniu nowego środka trwałego, można zarachować do przychodów określonych w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT jako nieodpłatne świadczenie w momencie likwidacji środków trwałych.
Fiskus nie potwierdził jednak tego stanowiska. Stwierdził, że aby w pełni zdefiniować pojęcie „nieodpłatne" trzeba odwołać się do wykładni gramatycznej. A...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta