Rozruch technologiczny nie oznacza, że rusza działalność
Piotr Zamroch Celem działania przyszłego wytwórcy energii w okresie rozruchu źródła energii nie jest zysk, lecz przeprowadzenie prób i weryfikacji, czy źródło to zostało prawidłowo wybudowane i czy nadaje się do ciągłej i bezpiecznej pracy.
Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii, poza wyjątkami przewidzianymi przez ustawodawcę, wymaga uzyskania stosownej koncesji. Jednym z etapów poprzedzających wystąpienie z wnioskiem o jej wydanie jest przeprowadzenie niezbędnych prób i sprawdzeń, co następuje w trakcie rozruchu technologicznego. W przypadku źródeł energii będzie wymagało to, co do zasady, współpracy z operatorem danego rodzaju sieci, na którym to tle powstają wątpliwości prawne – w szczególności, czy koncesjonowani operatorzy mogą współpracować z podmiotami nieposiadającymi stosownych koncesji, jak również, czy możliwe jest wytwarzanie energii w źródle przed uzyskaniem pozwolenia na jego użytkowanie.
Dla odpowiedzi na postawione na wstępie pytania kluczowe jest ustalenie, czy prowadzenie rozruchu technologicznego stanowi przejaw wykonywania działalności gospodarczej czy też jest czynnością pomocniczą wobec prowadzenia takiej działalności.
Ciągłość i zorganizowanie
Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w przepisie art. 3 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (tj.: DzU z 2019 r. poz. 1292) – jest to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. Definicja ta jest zasadniczo spójna z wcześniejszą, funkcjonującą na gruncie przepisów ustawy z 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta