Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koszty w sprawozdaniu finansowym

22 kwietnia 2020 | Rachunkowość | Jacek Dziuba

Jacek Dziuba doradca podatkowy Kancelaria Doradztwa Podatkowego i Finansowego Osoba sporządzająca rachunek zysków i strat metodą rachunkową oraz metodą podatkową często ma podwójną pracę, gdyż ten sam wydatek może być uznany inaczej na gruncie ustawy podatkowej (podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób prawnych) i ustawy bilansowej (ustawa o rachunkowości).

 

Do sporządzenia sprawozdania finansowego zobligowane są podmioty zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie ustawy o rachunkowości oraz te, które samodzielnie wybrały pełne księgi rachunkowe, też jednoosobowe firmy oraz spółki osób fizycznych prowadzących

Dlaczego tak się dzieje? Inny jest cel każdej ustawy. Celem ustawy podatkowej jest naliczenie poprawnie podatku i odprowadzenie go do urzędu skarbowego. Natomiast celem ustawy bilansowej jest dostarczenie informacji o sytuacji finansowej i majątkowej jednostki. Artykuł 4 ustawy o rachunkowości zobowiązuje jednostki właśnie do rzetelnego i jasnego przedstawiania sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego przy zastosowaniu określonych zasad rachunkowości. Odbiorcom sprawozdania finansowego według ustawy o rachunkowości są : właściciele, rada nadzorcza, zarząd spółki ale także instytucje finansowe udzielające finansowania, inwestorzy, wierzyciele.

Utworzone rezerwy

Pojęcie rezerwy jest pojęciem ściśle związanym z prawem bilansowym. Zgodnie z ustawą o rachunkowości rezerwy to zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne wynikające z przeszłych zdarzeń istotne na wynik finansowy danej jednostki.

UWAGA!

Obowiązek tworzenia rezerw wynika z zasad ostrożności i współmierności.

Zgodnie z zasadą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11640

Wydanie: 11640

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament