Termin wyjazdu wypoczynkowego może być zmieniony
Osoba pracująca w czasie urlopu z własnej woli nie unicestwia udzielonego przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego – wynika z jednego z wyroków Sądu Najwyższego.
Tylko okoliczności określone w kodeksie pracy uzasadniają zmianę daty raz udzielonego urlopu wypoczynkowego.
Na gruncie prawa pracy zasadą jest, iż czynność pracodawcy polegająca na udzieleniu urlopu wypoczynkowego wiąże obie strony. Pracownik zobowiązany jest wykorzystać urlop we wskazanym terminie, zaś pracodawca ma prawo odwołać go z urlopu albo przesunąć jego termin tylko w przypadkach ściśle określonych (wyrok Sądu Najwyższego z 19 stycznia 2017 r., sygn. I PK 40/16). Co istotne, ani pracodawca, ani pracownik nie mogą swobodnie jednostronnie wypowiedzieć poczynionego uzgodnienia (wyrok Sądu Najwyższego z 14 czerwca 2018 r., sygn. II PK 97/17).
Celem tego stanu rzeczy jest zachowanie tzw. spokoju urlopowego, a więc świadomości pracownika, że ustalony czas wolny może w nieskrępowany sposób przeznaczyć na wypoczynek. Pracodawcę obowiązuje generalny zakaz naruszania tak rozumianego „spokoju urlopowego" (wyrok Sądu Najwyższego z 19 stycznia 2017 r., sygn. I PK 40/16), o ile nie zachodzą wyraźne podstawy prawne do ingerencji w ten termin. Wyjątki w tym zakresie określają przepisy kodeksu pracy, w szczególności art. 164–167.
Inna data
Kodeks pracy dopuszcza fakultatywne (tj. zależne od woli pracodawcy)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta