Likwidacja stanowiska pracy bez kontroli sądu
W razie procesu sąd nie zbada, czy pracodawca musiał zlikwidować stanowisko pracy, z którego zwolnił pracownika. Sprawdzi jednak, czy faktycznie do tej likwidacji doszło.
Likwidacja stanowiska pracy w ramach rzeczywistych zmian organizacyjnych uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę. Decyzje co do przydatności i celowości utrzymywania danego stanowiska mieszczą się w uprawnieniach pracodawcy i nie podlegają ocenie sądów pracy. Zatem w razie gdyby pracownik odwołał się do sądu, ten nie będzie kontrolował merytorycznej trafności dokonanych przez firmę zmian organizacyjnych. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy m.in. w postanowieniu z 2 lutego 2012 r. (II PK 252/11) oraz wyroku z 23 maja 1997 r. (I PKN 176/97). Sąd będzie jednak oceniał, czy faktycznie miały one miejsce.
Rozdzielenie obowiązków
W ramach zmian organizacyjnych pracodawca może zdecydować, że czynności wykonywane przez pracownika na likwidowanym stanowisku zostaną powierzone innym pracownikom (na innych stanowiskach pracy), a nawet osobom (podmiotom), które nie pozostają z pracodawcą w stosunku pracy. Dochodzi wówczas do likwidacji stanowiska pracy, mimo że określone zadania nadal są wykonywane na rzecz pracodawcy. W takim przypadku pracodawca może zwolnić pracownika, którego obowiązki zostały rozdzielone na innych. Podobnie wskazywał SN w wyroku z 4 grudnia 2013 r. (II PK 67/13) oraz wyroku z 20 maja 2014 r. (I PK 271/13), podkreślając, że pracodawca ma prawo do tego, aby np. w celu bardziej racjonalnego wykonywania zadań zakładu i racjonalizacji kosztów zmniejszyć liczbę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta