Wirus nie wpływa na nasze inwestycje
Jesteśmy świadomi odpowiedzialności związanej z budową infrastruktury gazowej, która umożliwi nam dostarczenie do Polski gazu z kierunku innego niż wschodni – mówi Tomasz Stępień, prezes Gaz-System, operatora gazociągów przesyłowych.
Dlaczego Gaz-System wybrał Saipem do zbudowania Baltic Pipe? To firma, z którą Polska ma niedobre wspomnienia związane z opóźnieniami budowy gazoportu.
Gaz-System w strategii zakupowej dotyczącej projektu Baltic Pipe przyjął założenie, że budowa gazociągu podmorskiego będzie realizowana przez profesjonalnego wykonawcę, który wykaże się doświadczeniem w zakresie układania gazociągów na morzu. Na świecie jest ograniczona liczba takich podmiotów. W 2018 r. przeprowadziliśmy badanie rynku, w ramach którego zidentyfikowaliśmy siedem firm mających dobrze udokumentowane inwestycje w tym obszarze. Następnie sprawdzaliśmy zaplecze techniczne tych podmiotów oraz ich dostępność realizacyjną w oczekiwanych przez nas terminach. W finalnym etapie negocjacji brało udział czterech wykonawców. W wyniku wieloetapowej procedury konkurencyjnej została wybrana firma Saipem Limited, z którą 30 kwietnia podpisaliśmy umowę. Firma ta jest dobrze znana w branży gazowo -naftowej z budowy gazociągów podmorskich w różnych częściach świata. Prace związane z naszym kontraktem rozpoczną się w drugiej połowie tego roku. Będą obejmowały m.in. przygotowanie placów budowy w miejscach lądowania gazociągu w Polsce i w Danii oraz rozpoczęcie prac budowlanych przy budowie mikrotuneli na wybrzeżach.
Będziecie korzystać też z firmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta