Oczekiwana mocna wyprzedaż węgla
Czarne paliwo w Europie tanieje w ekspresowym tempie, ale nad Wisłę tąpnięcie przyjdzie z opóźnieniem. – W Polsce redukcja cen musiałaby sięgnąć 40–50 proc., żeby nasza energia stała się konkurencyjna – szacują eksperci.
Szalejąca pandemia nie pozostaje bez wpływu na międzynarodowy rynek węgla. – Z całą pewnością można przyjąć, że pandemia paraliżuje rynek od dwóch miesięcy, prowadząc do kompletnego marazmu rynkowego, który odciśnie swoje piętno na nienotowaną dotychczas skalę – zaznaczają w swoim najnowszym opracowaniu eksperci Agencji Rozwoju Przemysłu. W kwietniu w europejskich portach indeks tygodniowy cen czarnego paliwa obniżył się w ciągu miesiąca o prawie 23 proc., sięgając w ostatnim notowaniu miesiąca 41,49 dol. za tonę. – Jest to najniższa wartość indeksu od sierpnia 2003 r. – zaznacza ARP.
Na polskim rynku węgla na razie bez większych zmian. Ale to się wkrótce zmieni.
Spóźniona reakcja
Nad Wisłę ruchy cen przyjdą jak zwykle z opóźnieniem. Ostatnie dane ARP dotyczą marca, kiedy to średnia stawka dla krajowych elektrowni zawodowych wyniosła 262,49 zł/t, co w przeliczeniu na warunki europejskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta