Na łasce Ameryki
Pandemia sprowadziła europejską politykę obronną do parteru: roczny budżet Brukseli na ten cel będzie odpowiadał temu, co Pentagon wydaje w kilka godzin.
Obrazek był wymowny. – Pandemia najpewniej uczyni otoczenie Europy jeszcze bardziej niebezpiecznym w nadchodzących latach. Potrzeba silnej polityki bezpieczeństwa i obrony Unii jest tym bardziej potrzebna – przekonywał w tym tygodniu w europejskiej centrali przedstawiciel Wspólnoty ds. zagranicznych Josep Borrell.
Jednak przed Hiszpanem sala prasowa świeciła pustkami. I choć takie są w czasach zarazy wymogi bezpieczeństwa, trudno było uciec od myśli, że to nic więcej, jak głos wołającego na puszczy.
Priorytet: gospodarka
W przyszłą środę Komisja Europejska przedstawi kolejny w trakcie minionych 12 miesięcy projekt nowego budżetu Unii na lata 2021–2027. Pierwotnie zapisano w nim, że na obronę zostanie odłożonych 13 mld euro na siedem lat, ale ta kwota już została ścięta do 6 mld euro. A i to nie koniec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta