Część firm MŚP bez składkowej ulgi
ZUS rozpatrując, czy spółka jest przedsiębiorstwem w trudnej sytuacji, nie bierze pod uwagę, że ta definicja nie dotyczy firm małych lub średnich, które działają krócej niż trzy lata.
Jednym z najpopularniejszych mechanizmów pomocowych przewidzianych w specustawach dla przedsiębiorców zmagających się ze skutkami gospodarczymi pandemii COVID-19 jest zwolnienie z opłacania składek ZUS. Wysoka liczba wniosków w tym zakresie jest spowodowana m.in. szerokim kręgiem podmiotów uprawnionych do korzystania z tego środka.
Całość lub połowa
Zgodnie z art. 31zo ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 374 ze zm.), czyli tzw. tarczy antykryzysowej, przedsiębiorca, który zarejestrował swoją działalność przed 1 kwietnia 2020 r., zatrudniający do 9 ubezpieczonych, może złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, ubezpieczenie chorobowe, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych za okres marzec – maj 2020 r. Zgodnie z ust. 1a art. 31zo tarczy, przedsiębiorca zatrudniający od 10 do 49 ubezpieczonych może wnioskować o zwolnienie z opłacania składek w wysokości do 50 proc. za ten sam okres.
Ustawowe warunki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta