Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Część firm MŚP bez składkowej ulgi

09 lipca 2020 | Kadry i Płace | Agata Kałwińska

ZUS rozpatrując, czy spółka jest przedsiębiorstwem w trudnej sytuacji, nie bierze pod uwagę, że ta definicja nie dotyczy firm małych lub średnich, które działają krócej niż trzy lata.

 

Jednym z najpopularniejszych mechanizmów pomocowych przewidzianych w specustawach dla przedsiębiorców zmagających się ze skutkami gospodarczymi pandemii COVID-19 jest zwolnienie z opłacania składek ZUS. Wysoka liczba wniosków w tym zakresie jest spowodowana m.in. szerokim kręgiem podmiotów uprawnionych do korzystania z tego środka.

Całość lub połowa

Zgodnie z art. 31zo ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 374 ze zm.), czyli tzw. tarczy antykryzysowej, przedsiębiorca, który zarejestrował swoją działalność przed 1 kwietnia 2020 r., zatrudniający do 9 ubezpieczonych, może złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, ubezpieczenie chorobowe, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych za okres marzec – maj 2020 r. Zgodnie z ust. 1a art. 31zo tarczy, przedsiębiorca zatrudniający od 10 do 49 ubezpieczonych może wnioskować o zwolnienie z opłacania składek w wysokości do 50 proc. za ten sam okres.

Ustawowe warunki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11705

Wydanie: 11705

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament