Rząd musi pokazać strategie dla węgla
Polska będzie największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Większość środków z 8 mld euro trafi na Śląsk i Zagłębie. Przed regionami górniczymi stoją wyzwania dotyczące rozwoju gospodarczego i społecznego.
– Wzmocnienie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) dla całej UE do 40 mld euro (z czego nawet 8 mld euro dostępne dla Polski) to dobry sygnał. Polski rząd zabiega o to, żeby fundusz inwestował zarówno w łagodzenie skutków transformacji, jak i w samo jej przeprowadzenie. Warunkiem sięgnięcia po te środki będzie posiadanie regionalnych planów sprawiedliwej transformacji. Na ich przygotowanie dla trzech województw: śląskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego, otrzymaliśmy dodatkowe 2 mln zł z unijnego Programu Wsparcia Reform Strukturalnych – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
Oprócz Śląska fundusz zasili też m.in. Konin. Niemal dziesięciokrotny wzrost puli środków pokazuje, jak ważna stała się transformacja obszarów górniczych. Plan Unii Europejskiej, aby stać się neutralnym dla klimatu do 2050 r., nie może odbyć się bez przekształcenia Wielkopolski wschodniej.
– Wypracowanie dobrych planów transformacji może zapewnić sukces i wykreować nowe miejsca pracy, rozwój gospodarczy, podniesienie jakości życia. Procesem tym będzie trzeba bardzo elastycznie zarządzać i szybko reagować na zmieniającą się rzeczywistość, dlatego tak ważne jest, aby pieniądze trafiły do regionów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta