Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zużywać mniej, za to wydajnie

10 lipca 2020 | Ekonomia i rynek
Poprawa efektywności energetycznej to najszybszy sposób na pożegnanie węgla
źródło: Xato/shutterstock
Poprawa efektywności energetycznej to najszybszy sposób na pożegnanie węgla

Proces transformacji energetycznej nie oznacza wyłącznie wymiany starych instalacji na odnawialne źródła energii. To również poszukiwanie oszczędności, do których kluczem jest efektywność energetyczna. MARIUSZ JANIK

 

Kolejny krok został zrobiony: w środę Komisja Europejska przedstawiła swoją strategię dla energetyki na nadchodzące lata. Choć na szczegóły – w tym m.in. konkretne projekty legislacyjne – trzeba będzie poczekać do przyszłego roku, to znamy już filary strategii, które ilustrują filozofię zmian stojącą za strategią. Poza elektryfikacją końcowych użytkowników w systemach energetycznych oraz promocją użycia nowych paliw – jak wodór czy biopaliwa – fundamentem nowej strategii ma być efektywność energetyczna.

– Obecny model systemu energetycznego dopuszcza, by konsumpcja energii w transporcie, przemyśle, gazownictwie czy budownictwie była oparta na odrębnych łańcuchach wartości, przepisach, infrastrukturze, planowaniu i operacjach. To relikt przeszłości – wyliczał odpowiedzialny za politykę zielonego ładu wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Zgodnie z planami Brukseli przyszłość sektora leży w integracji. – Oznacza to system zaplanowany i działający jako całość, łączący rozmaitych dostawców energii, infrastrukturę i konsumpcję. Taki połączony i elastyczny system będzie bardziej efektywny oraz pozwoli obniżyć jego koszty dla społeczeństwa – dodawał Timmermans. Jak można przypuszczać, taka zintegrowana struktura pozwoliłaby osiągnąć efekt synergii już na poziomie centralnego planowania, co w dobitny sposób ma ilustrować ideę efektywności energetycznej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11706

Wydanie: 11706

Spis treści

Biznes

Nieprzypisane

Zamów abonament