Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie poglądy gospodarcze mają Duda i Trzaskowski

10 lipca 2020 | Ekonomia i rynek
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Fotorzepa

Jaką przyszłość ma węgiel w Polsce, czy powinniśmy postawić na atom, co z pomocą dla frankowiczów i wielkimi inwestycjami publicznymi – zapytaliśmy Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego. Chcieliśmy też poznać ich poglądy w sprawie euro, wieku emerytalnego i 5G. PIOTR SKWIROWSKI

 

Przed finałem drugiej tury wyborów poprosiliśmy walczących o urząd prezydenta o przedstawienie poglądów w kwestiach ważnych dla polskiej gospodarki. Rafał Trzaskowski i jego sztab szybko uwinęli się z odpowiedziami na nasze pytania. Andrzej Duda i jego sztab, mimo opóźnienia na ich wniosek publikacji o jeden dzień, do czasu zamknięcia gazety odpowiedzi nie przysłali. Żeby nie zostawiać pustej mównicy, sięgnęliśmy do programu wyborczego urzędującego prezydenta i jego wypowiedzi z konferencji i spotkań z wyborcami.

1 GÓRNICTWO.

Czy i ewentualnie kiedy, powinniśmy zrezygnować z węgla w Polsce?

ANDRZEJ DUDA.

O górnictwie i węglu nic w programie Andrzeja Dudy nie znaleźliśmy. Sięgnęliśmy więc do jego wypowiedzi. – Węgiel to największy skarb Polski – ogłosił prezydent Duda w małopolskich Brzeszczach w czasie Barbórki w 2018 r. – Proszę się nie martwić: dopóki ja pełnię w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę na to, aby ktokolwiek zamordował polskie górnictwo – zadeklarował.

Już w czasie trwającej kampanii stwierdził natomiast, że Polska ma dobrze zaplanowany miks energetyczny. Będziemy się starać zmniejszać udział energii pochodzącej z węgla, w zamian inwestując w zieloną energię i budując farmy wiatrowe na Bałtyku. Żadne konkrety nie padły. Na początku lipca na jednym ze spotkań...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11706

Wydanie: 11706

Spis treści

Biznes

Nieprzypisane

Zamów abonament