Zarobki ze zlecenia z antykryzysową ochroną
Wyższą kwotę wolną od potrąceń można stosować również wobec osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych.
Na mocy art. 52 ustawy z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (DzU poz. 875), tzw. tarczy antykryzysowej 3.0, pracownicy zyskali dodatkową ochronę przed potrąceniami dokonywanymi z ich wynagrodzenia za pracę. Pojawiły się wątpliwości, czy przewidziana w tym przepisie wyższa kwota wolna od potrąceń znajduje zastosowanie także w stosunku do osób świadczących pracę w oparciu o stosunek cywilnoprawny.
Kwota wolna od potrąceń...
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy kwota wolna od potrąceń to kwota w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz ewentualnych wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego.
W naszej ocenie regulacje dotyczące kwoty wolnej od potrąceń zawarte w kodeksie pracy stosuje się także do osób świadczących pracę na podstawie stosunku cywilnoprawnego. Wynika to wprost z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta