PPK: jak zmienić instytucję finansową
Przed wypowiedzeniem umowy o zarządzanie pracowniczym planem kapitałowym pracodawca musi zawrzeć nową umowę z inną instytucją finansową. Inaczej wypowiedzenie nie wywoła skutków prawnych. MICHAŁ MAJNUSZ
Wraz z wejściem w życie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) pracodawcy zostali zobowiązani do zawierania umów o zarządzanie i prowadzenie PPK. Pierwsze umowy zawarły póki co największe podmioty, tj. zatrudniające co najmniej 250 osób. Firmy zatrudniające od 50 do 249 pracowników (według stanu na 30 czerwca 2019 r.) oraz firmy zatrudniające od 20 do 49 osób (według stanu na 31 grudnia 2019 r.) będą je zawierać odpowiednio do 27 października 2020 r. – umowę o zarządzanie PPK i 10 listopada 2020 r. – umowę o prowadzenie PPK.
Pracodawcy zawierają umowy o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową oferującą prowadzenie PPK. Lista instytucji finansowych – obecnie jest ich 20 – znajduje się na stronie www.mojeppk.pl.
Rozwiązanie umowy
Umowę o zarządzanie PPK, jak każdą inną, można wypowiedzieć. Jej rozwiązanie rządzi się jednak swoimi zasadami, które warto znać, by zrobić to skutecznie i zgodnie z przepisami.
Wypowiedzenie mają prawo złożyć obie strony – zarówno instytucja finansowa, jak i pracodawca. Strona wypowiadająca umowę nie musi przy tym uzasadniać swojej decyzji. Najczęściej decyzja o zakończeniu współpracy z instytucją finansową jest wynikiem niezadowolenia z jej realizacji, w szczególności gdy przyjęta przez instytucję strategia inwestycyjna nie przynosi oczekiwanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta