Umowa o pracę nie zawsze wskaże rzeczywistego pracodawcę
Pracodawcą jest przedsiębiorstwo, które sprawuje faktyczne kierownictwo nad pracownikiem, ponosi koszty wynagrodzenia i ma prawo go zwolnić z pracy.
Nie zawsze pracodawcą jest podmiot, z którym pracownik zawarł umowę o pracę. Niezależnie od tego, co mówi umowa, należy ustalić, do dyspozycji jakiego podmiotu pozostaje pracownik, czyjemu kierownictwu podlega, kto ponosi koszty jego wynagrodzenia i kto faktycznie ma prawo go zwolnić. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 16 lipca 2020 r. (C-610/18).
O co chodziło
Sprawa dotyczyła sporu pomiędzy cypryjską spółką AFMB zatrudniającą kierowców w transporcie międzynarodowym a holenderskim zakładem ubezpieczeń społecznych. AFMB zawarła z różnymi przedsiębiorstwami transportowymi z siedzibą w Holandii umowy o zarządzanie flotą. Na mocy tych umów spółka AFMB zobowiązała się zarządzać pojazdami ciężarowymi użytkowanymi przez te przedsiębiorstwa. AFMB zawarła również szereg umów o pracę z kierowcami, którzy obsługiwali transport międzynarodowy. Umowy o pracę z pracownikami wskazywały AFMB jako pracodawcę. Strony postanowiły w umowach, że stosunek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta