Reload elektrociepłowni węglowych w Niemczech
Niemiecki Bundestag przegłosował w lipcu 2020 r. całkowite odejście od węgla do 2028 r. Harmonogram zamykania kopalni i elektrowni został ściśle wytyczony. Od paru lat, z powodu wysokich opłat za emisję CO2, spada opłacalność wielu elektrociepłowni węglowych. ALEKSANDRA FEDORSKA
Operatorzy regionalni i koncerny, takie jak Uniper, od lat inwestują w budowę nowych elektrociepłowni gazowych, które są znacznie korzystniejsze pod względem opłat za emisje, tym bardziej że w ostatnim roku ceny gazu ziemnego spadły o 30 proc. Oznacza to, że spalając gaz, firmy energetyczne mogą się pochwalić większymi zyskami.
Odchodzenie od węgla i wzrost zastosowania gazu niesie ze sobą pytanie: co zrobić z elektrociepłowniami węglowymi, z których niektóre są bardzo duże. Wiele z nich, jak na przykład zakład w Wilhelmshaven, zatrudnia blisko 100 pracowników. Zakłady te, jeszcze do niedawna funkcjonujące, dysponują nie tylko fachową siłą roboczą, lecz także sprawną i solidną infrastrukturą, taką jak gazociągi, drogi czy nawet dostęp do portów morskich. Jest to potencjał, który nie powinien zostać zmarnowany.
Jedną z popularnych strategii dla zamykanych czy już zamkniętych elektrociepłowni jest ich dalsza eksploatacja z zastosowaniem wodoru. Strategia ta preferowana jest na przykład przez koncern...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta