Nowa nadzieja dla banków
Gdyby banki pozyskały 15 mld zł z obligacji typu CoCos, uwolniłyby podstawowe kapitały, co umożliwiłoby udzielenie kredytów za 140 mld zł. Pytanie tylko, czy będą chętni na finansowanie. MACIEJ RUDKE
Przyśpieszają prace nad wprowadzeniem do Polski oczekiwanych instrumentów typu contingent convertibles (warunkowo zamienne), czyli tzw. CoCos. Projekt nowelizacji ustawy o obligacjach, zakładający możliwość emisji przez banki, zakłady ubezpieczeń i domy maklerskie tych hybrydowych instrumentów kapitałowych nowej generacji, wyposażonych w kontraktowy mechanizm absorpcji strat, został przekazany do konsultacji społecznych.
Słaby popyt na kredyty
Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to IV kw. tego roku – wynika z informacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ze strony Rządowego Centrum Legislacji wynika, że projekt jest na etapie opiniowania. Wyznaczono termin do 3 sierpnia.
CoCosy zaliczają się do tzw. kapitałów typu AT1 czy funduszy dodatkowych Tier1 i pomagają bankom spełniać śrubowane wymogi kapitałowe. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, który wspólnie z Ministerstwem Finansów pracuje nad projektem, szacuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta