Urlopy w pandemii – krótkie ABC
Pracodawca nie może zakazać pracownikowi wypoczywania w miejscu o dużym ryzyku zarażenia. Ma jednak inne możliwości, aby w sezonie urlopowym zminimalizować zagrożenie paraliżu firmy.
Od pewnego czasu możemy zaobserwować zmniejszenie rygorów sanitarnych zarówno przez władze polskie, jak i przez inne państwa na świecie. Jednocześnie wiele krajów otwarcie zachęca turystów do przyjazdu, a linie lotnicze wznawiają połączenia, których celem są wakacyjne kurorty. Tym samym wielu pracowników coraz chętniej planuje urlopy, nie wykluczając przy tym wyjazdów za granicę. Mając jednak na uwadze nietypową sytuację, w jakiej się znajdujemy, pojawia się szereg kwestii, które powinien wziąć pod uwagę zarówno pracodawca, jak i pracownik.
Po pierwsze: zakaz ograniczeń
Kodeks pracy zapewnia każdej osobie zatrudnionej na umowę o pracę prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego wypoczynku. Pracodawca co do zasady nie może narzucać pracownikom sposobu spędzenia urlopu wypoczynkowego. W szczególności nie może zabronić wyjazdu z kraju lub spędzenia urlopu w rejonie, w którym stwierdzono bardzo dużą liczbę zarażeń. Tym bardziej, że pracownik nie ma obowiązku podawania informacji pracodawcy, co i gdzie będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta