Zarobić dolary na polskiej sztuce
Rygorystyczne prawo blokuje sprzedaż sztuki za granicę. Liberalizacja zasad ułatwi promocję polskiej kultury na świecie.
w sierpniu ma się odbyć ostatnia konsultacja resortu kultury ze Stowarzyszeniem Antykwariuszy i Marszandów Polskich (www.antykwariusze.pl). Rozmowy dotyczą nowego prawa, które będzie miało istotny wpływ na rynek sztuki.
Rynek sztuki to dział gospodarki. Odgrywa wyjątkową rolę, ponieważ obraca dobrami kultury narodowej, nierzadko o podstawowym znaczeniu dla naszej tożsamości. Jak wynika z danych portalu Artinfo.pl, obroty na aukcjach sztuki i antyków w roku 2019 wyniosły 294 mln zł.
Rygorystyczny eksport
Po kilku rundach rozmów są już priorytety. Dla antykwariuszy najważniejsze jest otwarcie naszego rynku na świat. Chodzi o liberalizację zasad eksportu dzieł sztuki, uproszczenie procedury uzyskiwania zgody na stały wywóz.
Konieczna jest regulacja zawodu eksperta, który orzeka o autentyczności dzieł. Tym samym decyduje o milionowym majątku Polaków.
Moim zdaniem reforma prawa powinna nadać wysoki status prywatnemu kolekcjonerstwu. Kolekcjonerzy chronią dobra kultury narodowej, spełniają funkcję kulturotwórczą. Niestety, w świadomości urzędników oraz muzealników zwykle funkcjonują tylko jako posiadacze, właściciele dóbr kultury. Zacznę od otwarcia rynku na świat. Dziś prawo określa przedziały wieku i wartość (cenę) danego dzieła sztuki, dla którego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta