Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Delegowanie pracowników za granicę na nowych zasadach

06 sierpnia 2020 | Kadry i Płace | Magdalena Chochowska, Elżbieta Kaźmierczak

Od 30 lipca 2020 r. obowiązują zmiany przepisów dotyczących wysyłania pracowników za granicę. Delegowanie jest teraz droższe i wymaga od pracodawców zmierzenia się z nowymi obowiązkami.

Postępujący rozwój gospodarczy i coraz większa integracja krajów europejskich sprzyja nawiązywaniu relacji gospodarczych i lokowaniu biznesu poza granicami kraju, a co za tym idzie – intensywnej migracji ludności. Codzienna praktyka prawa pracy coraz częściej obfituje w umowy o pracę zawierane z pracownikami-cudzoziemcami czy też bieżące pytania związane z wykonywaniem przez pracowników obowiązków służbowych poza granicami kraju.

Różnorodne formy przemieszczania się pracowników z czasem zaczęły powodować coraz więcej pytań i wątpliwości w aspektach podatkowych, ubezpieczeniowych, a przede wszystkim prawnopracowniczych. Ustawodawca unijny stara się nadążyć za zmieniającymi się realiami i coraz

powszechniejszym przemieszczaniem się pracowników, regulując delegowanie tak, aby niwelować problemy interpretacyjne czy też minimalizować pewne nierówności społeczne. Zastanówmy się, czy nowe przepisy realizują ten cel w sposób należyty i pełny.

Punktem wyjścia do rozważań na temat delegowania są trzy dyrektywy:

1) dyrektywa 96/71/WE dotycząca delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (tzw. dyrektywa podstawowa),

2) dyrektywa 2014/67/UE w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, zmieniająca rozporządzenie (UE) nr 1024/2012 w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11729

Wydanie: 11729

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament