Mniej ochrony pracowników przy zwolnieniach grupowych
Pracodawcę, który przeprowadza redukcję etatów w trybie grupowym, obowiązują ograniczone zasady ochrony zatrudnienia m.in. pracowników na urlopach i zwolnieniach lekarskich.
Ograniczenia ochrony pracowników wprowadza art. 5 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1969; dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych). Modyfikuje on normy ochronne wynikające z kodeksu pracy i przepisów szczególnych. Przy czym ta modyfikacja jest zróżnicowana, gdy chodzi o poszczególne grupy pracowników, których stosunki pracy podlegają szczególnej ochronie.
Możliwa tylko zmiana...
W przypadku pierwszej grupy pracowników ochrona ulega jedynie niewielkim ograniczeniom. Pracodawca może zastosować wobec tych osób jedynie wypowiedzenie zmieniające. Chodzi tu o pracowników:
∑ w wieku przedemerytalnym (tj. pracowników, którym brakuje mniej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeśli okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie emerytury),
∑ w ciąży i w czasie urlopu macierzyńskiego,
∑ ojców w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego,
∑ będących członkami rady pracowniczej przedsiębiorstwa państwowego,
∑ będących członkami zarządu zakładowej organizacji związkowej,
∑ będących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta