Aby zarobić na PPK, oszczędności najlepiej nie ruszać do 60-tki
W założeniu środki zgromadzone na rachunku PPK powinno się wypłacić po ukończeniu 60. roku życia. Wypłacając pieniądze wcześniej, pracownik nie zawsze otrzyma całość zebranych oszczędności.
Środki zgromadzone w PPK stanowią prywatną własność pracownika, dlatego ustawa o pracowniczych planach kapitałowych przewiduje możliwość ich wypłaty w każdym momencie. Skoro jednak fundusze te mają w założeniu stanowić zabezpieczenie na starość, celowe jest, aby były przechowywane i inwestowane na koncie uczestnika jak najdłużej. Kiedy więc można wypłacić środki z PPK?
Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych przewiduje zamknięty katalog sytuacji, w których uczestnik może wypłacić środki zgromadzone na jego rachunku PPK bez ponoszenia z tego tytułu negatywnych konsekwencji finansowych. Należą do nich:
1) osiągnięcie przez uczestnika 60. roku życia,
2) zawarcie umowy z wybraną instytucją finansową o kredyt na budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego lub mieszkania albo na nabycie nieruchomości w celu pokrycia wkładu własnego,
3) poważna choroba uczestnika, jego dziecka lub małżonka.
Poza tym ustawa przewiduje również dokonywanie tzw. wypłat transferowych. Ich skutkiem nie jest jednak wypłata środków do rąk pracownika, lecz przekazanie ich np. na inny rachunek PPK bądź lokatę oszczędnościową.
Ustawowy wiek
Modelowym sposobem wykorzystania środków zgromadzonych w PPK jest ich wypłata na rzecz uczestnika po osiągnięciu przez niego 60. roku życia. Uczestnik nie otrzyma jednak wszystkich zgromadzonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta