Pewne kwestie nie mogą pojawić się w kontrakcie
Za zapisy abuzywne umowy zawieranej w związku z zamówieniami publicznymi uznane zostaną m.in. te odnoszące się do odpowiedzialności wykonawcy za okoliczności, za które wyłączną odpowiedzialność ponosi zamawiający.
Uchwalenie nowej ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp) stanowi jedno z największych przedsięwzięć legislacyjnych ostatnich lat. Wprowadzone regulacje są szczególnie istotne dla branży budowlanej. Kluczowej modyfikacji poddano bowiem kwestię zawieranych umów.
W nowej treści ustawy w art. 433 pzp przewidziano cztery „zakazane obszary", które nie mogą pojawiać się w treści zawieranych umów lub – w przypadku ich uwzględnienia w umowie – zapisy te zostaną uznane za nieważne.
Zakazane obszary
Pierwszym z nich jest kwestia odpowiedzialności wykonawcy za opóźnienie. Zapisy tego rodzaju będą ważne tylko wówczas, gdy będzie to uzasadnione okolicznościami lub zakresem zamówienia. Z założenia to rozwiązanie ma polepszyć pozycję wykonawców. Wydaje się jednak, że dopiero praktyka pokaże, jakie sytuacje faktycznie zostaną przez orzecznictwo uznane za uzasadnione na tyle, aby na mocy nowej ustawy obarczyć wykonawcę ryzykiem opóźnień.
Drugi obszar dotyczy kwestii naliczania kar umownych za zachowanie wykonawcy niezwiązane bezpośrednio lub pośrednio z przedmiotem umowy lub jej prawidłowym wykonaniem. Wskazanie przez ustawodawcę na związek chociażby pośredni sprawia, że szerokie spektrum okoliczności nie będzie już mogło stanowić podstawy do naliczenia kar umownych. Zasadne będzie każdorazowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta