Upomnienie nie blokuje zwolnienia z tego samego powodu
Nie ma przeszkody do rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia na podstawie tego samego zdarzenia, za które została nałożona na pracownika kara porządkowa, gdy waga tego przewinienia jest na tyle znacząca, że okoliczności i konsekwencje (nawet ewentualne) jego popełnienia uzasadniają przekonanie pracodawcy o niemożności dalszego zatrudniania pracownika.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 25 kwietnia 2019 r. (I PK 125/18).
Powódka odwołała się od wypowiedzenia umowy o pracę. Sąd rejonowy zasądził od pozwanego – spółdzielni na rzecz powódki 12 000 zł tytułem odszkodowania za nieuzasadnione i naruszające przepisy prawa wypowiedzenie umowy o pracę. Jednak na skutek apelacji pozwanego pracodawcy, sąd okręgowy zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że oddalił powództwo i orzekł o kosztach procesu.
Sąd okręgowy dokonał odmiennej oceny okoliczności faktycznych sprawy niż sąd pierwszej instancji. Przyjął, że powódka dopuściła się naruszenia swoich podstawowych obowiązków pracowniczych, tj. stosowania się do polecenia przełożonego, które dotyczyło pracy
i nie było sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. W sprawie istotne znaczenie miało bowiem to, czy powódka wykonywała swoje obowiązki w sposób prawidłowy i czy zastrzeżenia, które
zostały wymienione w wypowiedzeniu umowy o pracę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta