Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Festiwal, którego nie było

07 sierpnia 2020 | Rzecz o historii
Plakat Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes zaplanowanego na 1–20 września 1939 r.
źródło: BEW
Plakat Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes zaplanowanego na 1–20 września 1939 r.
„Towarzysze broni” – film zachwycił publiczność na Mostra de Venise w 1937 r.
źródło: AFP
„Towarzysze broni” – film zachwycił publiczność na Mostra de Venise w 1937 r.
Michel Piccoli (1925–2020) w filmie „Skok w pustkę” (1980 r.)
źródło: Getty Images
Michel Piccoli (1925–2020) w filmie „Skok w pustkę” (1980 r.)

Przygotowywany z wielkim zaangażowaniem i ekscytacją, mający trwać 20 dni pierwszy Festival de Cannes Anno Domini 1939 nigdy się nie odbył. Przewidziane na 1 września uroczyste otwarcie zostało odwołane z jednej, ale jakże ważnej przyczyny: III Rzesza napadła na Polskę, co zapoczątkowało II wojnę światową.

ALAIN DUBUY

Przeglądając „Rzeczpospolitą" z 19 maja 2020 r., natrafiłem na artykuł informujący czytelników o śmierci Michela Piccolego, jednego z największych aktorów francuskiego kina, który wystąpił w ponad 50 sztukach teatralnych i około 200 filmach. „Rzeczpospolita" podkreślała jego wielki dorobek, wspominając także nagrody, jakie zdobył – choćby tę w Cannes w 1980 r. za interpretację głównej roli męskiej w filmie Marca Bellocchio „Skok w pustkę". Wśród wielu hołdów na cześć Michela Piccolego wygłoszonych po jego śmierci jeden jest szczególnie wzruszający. To hołd, jaki oddał mu w audycji radia France Inter jego bliski przyjaciel Gilles Jacob.

Jacob, kopalnia wiedzy o kinie, przez 22 lata (od 1978 do 2000 r.) jako dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes odpowiadał za selekcję filmów do konkursu głównego. W 2001 r. został prezydentem festiwalu i sprawował tę funkcję aż do 2014 r. Reasumując, przez 36 lat był centralną postacią jednego z najważniejszych wydarzeń światowego kina, jakim jest Festival de Cannes. Polskim miłośnikom X Muzy warto przypomnieć, że to Jacob odkrył dla światowego widza „Człowieka z marmuru" Andrzeja Wajdy. W 1978 r. dzieło Wajdy zostało pokazane w Cannes w kategorii „film niespodzianka" (notabene w Polsce „Człowiek z marmuru" był wówczas objęty cenzurą)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11730

Wydanie: 11730

Spis treści

Biznes

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament