Jakość danych statystycznych nie ucierpiała na pandemii
Covid-19 zmienił sposób funkcjonowania służb statystycznych, ale nie wpłynęło to negatywnie na jakość i kompletność gromadzonych danych – zapewnia dr Dominik Rozkrut, prezes GUS.
Prof. Leszek Balcerowicz w „Trzeba się bić" wspomina, że na początku transformacji gospodarczej w Polsce oficjalne dane wyolbrzymiały skalę załamania aktywności ekonomicznej, bo obejmowały głównie państwowe przedsiębiorstwa, które upadały, nie obejmowały zaś powstających w ich miejsce prywatnych firm. Statystyka publiczna nie nadążała za zmianami strukturalnymi. Dziś mierzymy się z największym od transformacji gospodarczym wstrząsem. Czy mamy podobny jak wtedy problem ze statystyką?
Dr dominik rozkrut: Od tamtego czasu wiele się w statystyce publicznej zmieniło. Prowadzimy badania znacznie lepiej, korzystając z nowocześniejszych metod. Cały program badań jest też dobrze przemyślany, aby oddawał najistotniejsze procesy w gospodarce i społeczeństwie. Ta jakościowa zmiana to jest też wynik postępującej integracji i harmonizacji systemów statystycznych na poziomie międzynarodowym, nie tylko na szczeblu UE. Nie podpisałbym się pod tezą, że badania, które są efektem wieloletnich prac ekspertów z całego świata, nie odpowiadają na potrzeby informacyjne, nawet te, które pojawiły się w czasie epidemii. To prawda, że mamy do czynienia z istotnymi zmianami w gospodarce, ale jesteśmy w stanie je poprawnie zidentyfikować. Wymaga to jednak często zgłębienia metodyki badań, aby poprawnie zinterpretować jej wyniki. Zwykle w dyskursie publicznym pomija się np. to, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta