Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dawniej wirusy lubiły statki, teraz wolą samoloty

07 sierpnia 2020 | Rzecz o historii | Krzysztof Kowalski

Koniec XVIII stulecia przyniósł światu epokowe odkrycie szczepionki przeciw ospie. Teraz świat oczekuje podobnego epokowego odkrycia – szczepionki przeciw koronawirusowi.

W Stanach Zjednoczonych firma Moderna rozpoczęła fazę badań klinicznych nad taką szczepionką. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie 25 laboratoriów prowadzących prace w tym kierunku osiągnęło takie stadium, przy czym każde zapewnia, że wyprzedza pozostałe o krok. W Polsce naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu obwieścili buńczucznie 26 lipca, że za półtora miesiąca będą mieli gotowy prototyp szczepionki przeciw SARS-CoV-2; to wystarczająco dużo czasu, aby pomyśleć, raz i drugi, nad historią ospy na tle obecnej plagi siostrzanej – bo też ciężkiej zakaźnej choroby wirusowej, niekiedy kończącej się śmiercią.

Historycy obliczyli, że w drugiej połowie XVIII wieku (dużo dostępnych, ścisłych źródeł pisanych, świeckich i kościelnych) rocznie we Francji umierało na ospę ok. 30 tys. osób; nawet król Ludwik XV padł jej ofiarą w 1774 r. W austriackiej rodzinie cesarskiej na ospę zmarło...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11730

Wydanie: 11730

Spis treści

Biznes

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament