Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odbudowywanie załogi nie gwarantuje odzyskania pracy

13 sierpnia 2020 | Kadry i Płace | Ryszard Sadlik

Ponowna rekrutacja do grupy zawodowej objętej wcześniej zwolnieniami grupowymi nie zawsze oznacza, że trzeba przyjąć do pracy zwolnioną wówczas osobę. Jednak bezzasadna odmowa to ryzyko wypłaty odszkodowania.

Obowiązek ponownego zatrudnienia przewiduje art. 9 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1969; dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych). Przepis ten przewiduje, że w razie ponownego zatrudniania pracowników w tej samej grupie zawodowej pracodawca powinien zatrudnić pracownika, z którym rozwiązał stosunek pracy w ramach grupowego zwolnienia, jeżeli zwolniony zgłosi zamiar podjęcia zatrudnienia u tego pracodawcy w ciągu roku od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy. Pracodawca powinien ponownie zatrudnić takiego pracownika w okresie 15 miesięcy od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia. Ta regulacja ma na celu zapewnić możliwość powrotu do pracy osobom zwolnionym w ramach zwolnienia grupowego, jeśli ustały przyczyny rozwiązania z nimi stosunków pracy.

Obowiązek ponownego zatrudnienia obciąża pracodawców zatrudniających w czasie dokonywania grupowego zwolnienia co najmniej 20 pracowników. Możliwość żądania ponownego zatrudnienia wynikająca z art. 9 ustawy o zwolnieniach grupowych dotyczy tylko tych sytuacji, gdy były pracodawca zatrudnia pracowników w tej samej grupie zawodowej, co osoba żądająca ponownego nawiązania stosunku pracy. Spoczywający na pracodawcy obowiązek ponownego zatrudnienia stanowi wyjątek od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11735

Wydanie: 11735

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament