Nowe zasady delegowania na niekorzyść polskich firm
Polski inwestor, który korzysta z usług podwykonawców z Unii Europejskiej delegujących do Polski pracowników, już niedługo będzie odpowiadał wraz z tymi firmami za zobowiązania wobec zatrudnionych osób.
Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług stanowi implementację dyrektywy Unii Europejskiej w tym zakresie, tj. dyrektywy 2018/957/UE zmieniającej dyrektywę 96/71/WE (dalej: dyrektywa), której przepisy weszły w życie 30 lipca 2020 r. Podobne rozwiązania prawne muszą zatem wprowadzić wszystkie kraje członkowskie Wspólnoty.
Dla przedsiębiorców delegujących pracowników do wykonywania zadań w innym kraju UE wiąże się to ze sporymi zmianami – przed wysłaniem tam pracownika będą musieli dochować znacznie więcej formalności, a niekiedy też dokładnie sprawdzić obowiązujące w danym kraju przepisy prawa pracy. Wydaje się zatem nieuniknione, że będzie to generowało dodatkowe koszty.
Do 18 miesięcy
Zgodnie z uchwalonymi przez Sejm przepisami podstawowy okres delegowania pracownika zagranicznego do Polski będzie mógł wynosić do 12 miesięcy. Ustawa umożliwia wydłużenie tego okresu do 18 miesięcy w przypadku złożenia Państwowej Inspekcji Pracy „umotywowanego powiadomienia" o konieczności wydłużenia okresu delegowania.
Co istotne, zapisy ustawowe nie pozwalają na zerowanie tego okresu w przypadku zmiany jednego pracownika delegowanego przez innego. Ustawa wskazuje, że obliczając okres 12 miesięcy, sumuje się okres delegowania kolejno wszystkich pracowników delegowanych do Polski przez danego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta